Legutóbbi könyves szerzemények

 


Hazudnék, ha azt mondanám, hogy ezentúl mindig aktív leszek. Sosem tudtam naplót írni, és ha őszinte vagyok magammal, akkor bevallom, a blogolás is akkor ment aktívan, amikor volt elég szabadidőm, és nem voltam örökké fáradt. A munka és a tanulás mellett viszont most annyira elaprozódtam, hogy egyik hobbimra sincs semmi időm, ez megvisel, így szeretnék a saját ritmusomban újra ide (is) visszatérni.

Rémes, mennyire elhanyagoltam az utóbbi időben ezt a blogot, pedig akkora kedvvel álltam hozzá, és mégis úgy érzem, hogy egyszerűen elmaradozik a vágy, hogy bármit is posztoljak. Tudom, kevesen olvasnak bármit is, ennek ellenére viszont úgy vagyok vele, nekem megfelelő ez a közeg.

Anno odavoltam az olyan posztokért, ami most következik, jelesül, hogy miket szereztem be az utóbbi időben. Igazából nagyon hosszú bejegyzés lenne, ha tartanám magam hozzá a szó szoros értelmében, így csak a legutóbbi loot lát itt napvilágot, amit a 2023-as Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon zsákmányoltam.

Pár éve még nagyon éltem, hogy kimentem a tömegbe egy szombaton, nézelődtem, piszmogtam. Az utóbbi időben a mizantrópiám ezt nem engedi, így csütörtökön mentem, konkrét tervekkel. Naná, hogy becsúszott ez meg az, ami egyáltalán nem volt tervezett, és kimaradt pár, ami viszont az volt.

KAVAGUCSI TOSIKADZU: MIELŐTT A KÁVÉ KIHŰL (KOSSUTH KIADÓ)

A Funiculi Funicula kávézó legendája

Azt beszélik, hogy aki ennek a japán kávézónak egy bizonyos székére ráül, azt kívánsága szerint a múltba vagy a jövőbe repítheti egy különleges kannából szertartásosan kitöltött kávé, csakhogy az időutazónak néhány szabályt tiszteletben kell tartania:

1. Az időutazás során csak olyanokkal találkozhat, akik már jártak a kávézóban.

2. Bármit tesz is „odaát”, a jelent nem változtathatja meg.

3. A kérdéses széken általában ül valaki, de néha elhagyja a helyét, csak ilyenkor lehet elfoglalni azt a széket.

4. Az időutazás közben nem állhat fel, hogy ülhet át máshova.

5. Az utazás akkor kezdődik, amikor kitöltik a kávéját, és akkor végződik, amikor kiürül a csésze. De meg kell innia a kávét, mielőtt kihűl.

Ez még közel sem az összes szabály. Az emberek mégis késztetést éreznek rá, hogy ellátogassanak a Funiculi Funiculába, és kikérjék a hétköznapinak cseppet sem mondható feketéjüket. Közülük most négy nő szívmelengető történetét ismerheti meg az olvasó. Ön betérne egy feketére, ha tudná, hol van ez a hely?

 


KAVAGUCSI TOSIKADZU: TÖRTÉNETEK A KÁVÉZÓBÓL (KOSSUTH KIADÓ)

A Mielőtt a kávé kihűl című nemzetközi bestseller folytatásában négy újabb időutazásra kerül sor a kicsiny japán kávézóban.

Tokió egyik mellékutcájában több mint egy évszázada kínálja gondosan elkészített kávékülönlegességeit a Funiculi Funicula kávéház. Városi legendák szerint mást is tud adni ez a hely: vendégei szigorú szabályoknak engedelmeskedve visszamehetnek az időben.

A regényben újabb négy ember vállalkozik erre a feladatra. Kockázatos kalandjuk során barátaikkal, családtagjaikkal, szerelmeikkel találkoznak.

Noha a múlt a szabályok szerint nem változtathatja meg a jelent, mégis olyan impulzust ad az időutazóknak, amely megkönnyíti életük folytatását.

 


SZERENCSÉS DÁNIEL: SZIKE (METROPOLIS MEDIA)

Van benned elég bátorság, hogy igazán mélyen belenézz egy férfi elméjébe? Akarod tudni, valójában mire gondol, amikor rád ír a randiappon?

Mindenkinek megvan a helye a táplálékláncban, a társkereső oldalak világában is. A keresés célja azonban merőben különböző. A regény főhőse a valódi szépséget keresi minden nőben, de csak a részeket találja. A részekből ő maga, sajátos módon, próbálja összerakni az egészet. A tökéletes szépség rabjaként, őrjítő keresésében boncmesterként hatol a női test belsejébe, hogy megélhesse a vágyott csodát. De vajon a megszerzett „kincsek” segíthetnek megszabadulni az elméjét uraló gyermekkori trauma fogságából?

Szerencsés Dániel pszichothrillere utazás a lélek mélyére, olyan olvasóknak, akik elég bátrak ehhez. A könyvben megelevenedik a partnerkereső oldalak világa, a szélsőségesebbek is, megannyi, kétségbeesetten egymást „kergető” nő és férfi, újabb és újabb maszkokat felvéve, egy széttört tükör szilánkjain taposva, valami valódit áhítva. Testben a lelket, az anatómiában a szépséget, a részekben az egészet. Ebben a nagy táncban azonban nem csupán férfi és nő, hanem nyomozó és gyilkos is őrült párharcot vív. És a bárányok nem mindig hallgatnak…

 


AGUSTINA BAZTERRICA: PECSENYEHÚS (METROPOLIS MEDIA)

Egy, az állatokat megtámadó, halálos vírus hirtelen felbukkanása végérvényesen átalakítja a világot: a haszonállatoktól a háziállatokig minden egyedet meg kell semmisíteni, húsukat sem lehet többé fogyasztani. A kormányok drasztikus döntéssel reagálnak a kialakult helyzetre: engedélyezik az emberi hús felhasználását, tenyésztését, szaporítását, vágását és feldolgozását. A kannibalizmus törvényerőre emelkedik, és a társadalom két csoportra szakad: akik esznek és akiket megesznek.

Marcos Tejo, a Krieg Húsgyár megbízottja, tipikus hivatalnok. Egy nap azonban ajándékba kap egy élő, ám fogyasztásra szánt nőstényt…

Könyörtelen disztópia, amely egyszerre kegyetlen és elmés, allegorikus és valószerű. Agustina Bazterrica felkavaró regénye az egész világon heves vitákat váltott ki az erkölcsről, az empátiáról és a megalkuvásról.

 


RONIL CAINE: FRAKTÁL (METROPOLIS MEDIA)

A nanotechnológia és Dolgok Internete az emberiség legnagyszerűbb vívmányai közé tartoznak, egészen addig, míg rossz kezekbe nem kerül az egész.

Egy ismeretlen jel az egész világon megzavarja az egészségügyi okoseszközöket. A jelenséget különös halálesetek követik, s mindez egy világméretű összeesküvést sejtet a háttérben.

A nanotechnológia egyik közismert tudósnője és egy fiatal hekkerlány nyomozni kezdenek a jel forrása után, de egy gazdag milliárdos öngyilkossága, valamint két titkos ügynök teljesen új irányba viszik az eseményeket.

Közben nem mindenki az, akinek mondja magát, és nem mindenki csinálja azt, amit valójában kellene neki, de erről még csak nem is sejt semmit.

 


GENKI KAWAMURA: HA A MACSKÁK ELTŰNNÉNEK A VILÁGBÓL (21. SZÁZAD KIADÓ)

A történet főhősének napjai meg vannak számlálva. A rokonaival nem érintkezik, egyedül él, egyetlen társasága Káposzta nevű macskája, és bizony felkészületlenül éri, amikor a doktor közli vele, hogy már csak néhány hónapja van hátra. De mielőtt nekiláthatna, hogy elintézzen mindent, amit feltétlenül meg akar tenni, megjelenik előtte az ördög, és különleges ajánlatot tesz: cserébe azért, ha egy dolog eltűnik a világból, az elbeszélő egy nappal tovább élhet. És ezzel egy nagyon bizarr hét veszi kezdetét…

Kawamura többszörösen díjazott könyve, amelyet Vihar Judit nagyszerű fordításában adunk közre, hónapokig szerepelt a legfontosabb sikerlistákon, világszerte több mint egymillió példányban kelt el, harminckét országban jelent meg. Témája maga az emberi életút; azok a veszteségek, amelyeket óhatatlanul elszenvedünk. Emlékeztet arra, miért kell szorosan magunk mellett tartanunk szeretteinket és hogyan fedezzük fel azt, ami igazán számít az életben.

 


MARKOVICS BOTOND: FELFALT KOZMOSZ (AGAVE KÖNYVEK)

A távoli Tanzer bolygón a tudományos pályára készülő Emily Schroeder és két kistestvére, a csillagközi felfedezésekről álmodó Kaito és a táncművészetért lelkesedő Diali az elsők közt észlelik az égbolton szupernóvaként felragyogó kozmikus jelenséget, amely ahelyett, hogy elhalványulna, egyre csak növekszik, és mintha az egész világmindenséget akarná felfalni.

Egyesek szerint ez az Univerzum haldoklásának elsőként észlelt pillanata. Az elmélet sokakat rettegéssel tölt el, míg másokat vallásos fanatizmusba kerget, mert senki nem tudja, mi történik, amikor a vakító fényár eléri a Földet. Emily, Kaito és Diali a maguk módján próbálnak szembeszállni a fenyegető apokalipszissel, és kénytelenek megkérdőjelezni mindazt, amit Univerzumról, létezésről és szabad akaratról gondolnak.

Markovics Botond (Brandon Hackett) évszázadokon és fényéveken átívelő regényében meghökkentő kozmológiai elméletek, nagyszabású szupertechnológiák és felfoghatatlan világokba tartó űrexpedíciók sorakoznak fel a civilizáció védelmében, miközben briliáns elméjű tudósok, halhatatlan diktátorok és elszánt vallási vezetők küzdenek vélt igazukért.

 


CIXIN LIU: GÖMBVILLÁM (EURÓPA KÖNYVKIADÓ)

Tizennegyedik születésnapján nem csak a gyertyák lobbannak lángra Csen tortáján. Szülei az ünnepi asztalnál ülve esnek áldozatául egy lakásukba tévedt gömbvillámnak. A trauma hatására a fiú egész életét a különös és pusztító jelenség tanulmányozásának szenteli. Kutatásai az egyetemi évei után nem maradnak észrevétlenek, és a tudományos közösség mellett a katonaság is felfigyel eredményeire – Kína felett a háború sötét fellegei gyűlnek, mindennél lényegesebb, hogy olyan új, különleges védelmi és támadó fegyverzettel álljanak elő, ami már a harcok elaprózódása előtt megsemmisíti az ellenfelet. A gömbvillám természetének megismerése pedig csakis a hadászati célokra való alkalmasságának kísérleti feltárása révén érhető el Csen számára. Az útja viharos hegyormokon, fegyverfejlesztési bázisokon és egykori szovjet föld alatti laboratóriumokon át vezet, mígnem az univerzum szerkezetét feltérképezni igyekvő kvantumelméletek titokzatos határvidékére téved – egyben egy terrorista merénylet révén a technológia etikai vetületeivel is kénytelen számot vetni.

Cixin Liu negyedik regénye, a Gömbvillám, mely a nagy sikerű és sokszoros díjnyertes Háromtest-trilógia előtt jelent meg 2004-ben, az egész életét egyetlen cél érdekében makacsul feláldozható ember küzdelmeinek történetét meséli el. Ahogy a tudományos haladás és a hadászati célok közti összefüggésekre és ezek erkölcsi visszáságaira is rávilágít.

Az egy fegyvermániákus őrnagynőté és a trilógia olvasói számára már ismerős Ding Yi professzort is felsorakoztató tudással felvértezett katonai tudományos-fantasztikus regényben ugyanakkor kiderül: a gömbvillám csak a jéghegy csúcsa a világ megértése terén.



Megjegyzések