Ezt ajánlás után vettem a kezembe, hogy legyen egy köztes olvasmányom, amolyan B-könyv, ha kifutok az oldalakból, vagy kedvből. S mint mindig, most is ezt fejeztem be mindenek előtt.
Fülszöveg (moly.hu*)
Lényegtelen információkkal elárasztott világunkban a tisztánlátás hatalom. Vajon értjük még egyáltalán a világot, amelyet alkottunk? Tudjuk, mi történik körülöttünk, melyek a jelen legnagyobb kihívásai és döntései? Tudjuk, hogy mire tanítsuk a gyerekeinket?
Ez a könyv nem történelmi narratívának, hanem válogatott leckék gyűjteményének készült. Ám ezek a leckék sem szolgálnak egyszerű válaszokkal. Céljuk, hogy további gondolkodásra késztessenek, és segítsenek az olvasónak részt venni korunk fontos párbeszédeiben.
Mit jelez Donald Trump hatalomra kerülése? Mit tehetünk a járványszerűen terjedő álhírek ellen? Miért van válságban a liberális demokrácia? Isten visszatért? Új világháború közeleg? Melyik civilizáció uralja a világot? A Nyugat? Kína? Az iszlám? Nyitva hagyja-e a kapuit Európa a bevándorlók előtt? Meg tudja-e oldani a nacionalizmus az egyenlőtlenség és a klímaváltozás problémáit? Mihez kezdjünk a terrorizmussal?
Dr. Harari első könyve, a Sapiens az emberiség múltjával foglalkozott, azt vizsgálta, hogyan vált egy jelentéktelen majom a bolygó urává. A második, a Homo Deus az élet hosszú távú jövőjét tárta fel, arról elmélkedett, hogyan válhat az ember végül istenné, és mi lehet majd az értelem és a tudat sorsa. Ebben a könyvben a jelenre és az emberi társadalmak közvetlen jövőjére koncentrál. Megvizsgálja a világ társadalmait leginkább formáló, és a bolygónk jövőjét legnagyobb valószínűséggel befolyásoló erőket.
Egyes részek a technológiára, mások a politikára, a vallásra vagy a művészetre összpontosítanak. Bizonyos fejezetek az emberi bölcsességet ünneplik, mások az emberi ostobaság sorsdöntő szerepét helyezik előtérbe. Mindezen témákon azonban ugyanaz az egy kérdés ível át: mi történik ma a világban, és mi ezeknek az eseményekre a mélyebb értelme?
Eredetileg: 21 Lessons for the 21st Century (2018)
Szerző: Yuval Noah Harari
Kiadó: Animus (2018)
Fordította: Torma Péter
Oldalszám: 304
Műfaj: ismeretterjesztő
keménytáblás
Kedvenc idézeteim
1)
Lényegtelen információkkal elárasztott világunkban a tisztánlátás hatalom
2)
Az emberek inkább gondolkoznak történetekben, mint tényekben, számokban és egyenletekben, és minél egyszerűbb a történet, annál jobb.
3)
Az embernek mindig is az volt az erősebb oldala, hogy feltaláljon valamit, s nem az, hogy bölcsen használja azt.
4)
Az emberi ostobaság az egyik legfontosabb erő a történelemben, mégis hajlamosak vagyunk nem venni róla tudomást.
5)
Az erkölcsiséget nem isteni parancsolatok betartása tartja fent, hanem a szenvedés enyhítésére való törekvés. Ezért aztán ahhoz, hogy morálisan cselekedjünk, semmilyen mítoszban vagy történetben nem kell hinnünk. Csupán meg kell tanulnunk átérezni a szenvedést.
Gondolatok
Első olvasmányom tőle, így elvárásom nem volt. Igazból kíváncsi voltam, hogy látja a világot, a gazdaságot és a politikát, valamint a társadalmat. Volt, hogy egyet értettem vele, volt, hogy nem, viszont gondolatébresztő volt.
Nem mindenben átfogó, helyenként felületes, mondjuk én ezt nem bántam, mert olyan témákról írt, ami baráti társaságokon belül érdekelni szokott, témába vág, amiről általában szó van. Tágította az ismereteimet, késztetett arra, hogy egy témát más nézőpontból is megvizsgáljak.
Az egész világ ki van ábrándulva valamiből, mindenből, és ezt használja fel vitaindításnak. Rávilágít a miértekre és a talánokra, amitől inkább csak rácsodálkozunk az aktuális helyzetre, semmint megoldást találunk rá. Ő se kínál azt.
Ami szerintem kimaradt, és eléggé fontos tényezőnek tartom, az az egyenlőtlenség. Senki sem fejlődik ugyanúgy, sem globálisan, sem az egyén szintjén, s mindig lesznek kiskapuk, valamint a szabályok sem vonatkoznak ugyanúgy mindenkire.
Érthetően fogalmaz, jól érvel. A tematikus bontás jól áll neki.
Lehet, hogy én vagyok túl pesszimista, viszont, ha reálisan szemlélem a világot, akkor sok helyen igaza van. Igazából olyan, mintha belekapna ebbe is, abba is, de talán csak villant valamit – és bejön a képbe, hogy köszöni a könyvet nekünk, olvasóknak is. Persze, mert ez a könyv, a tartalom ránk van bízva, miattunk lesz élő.
Ha most minden tételesen leírnék, ami eszembe jutott, kifolyna a szemetek. De az enyém is.
*e-book formában olvastam, amiről lemaradt a fülszöveg, szóval, kölcsönöztem én is.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése