Régimódi múzsák

 

Egy régebbi újságot lapozgatva támadt egy gondolatom, hiszen az alábbi négy hölgyről nem hallottam még sosem. Gondoltam, egyelőre és magamnak jegyzetként is itt hagyok négy írót, költőt, akiket szerintem csak nagyon kevesen ismerünk.

 

Petrőczy Kata Szidónia (1658-1708)

Barokk első ismert költőnője annak ellenére, hogy mást ismertek el szakmailag, nem őt. A szlovák származású, protestáns családból jött hölgynek versei a magyarózdi kastélyban maradtak fenn, javarészt saját kézírásával készültek. 45 darab műve maradt fent. Költeményei a lelkivilágát, gondolatait, vívódásait mutatják be.

 


Molnár Borbála (1760-1825)

Ő volt az, akit később a korábban említett Szidónia helyett méltattak a szakemberek, hiszen neki jelent is meg verseskötete, s ő volt az első, aki meg is tudott élni ebből. Sátoraljaújhelyen kisnemesi családba született, később rossz házasságba lépett be. Özvegyen három gyereket nevelt. Férje nevét sosem írta le annak ellenére, hogy költeményeiben az életéről írt, áthatotta őket a búskomorság.

 


Dukay Takách Judit (1795-1836)

Berzsenyi Dániel verséből vált ismertté, álnevén Malvina. Tizenkilenc évesen ismerkedett meg Berzsenyivel, aki Judit unokatestvérével élt házasságban. Kétszer ment férjhez, négy gyermeke született. Ódákat és elégiákat írt.

 


Erdős Renée (1878-1956)

A sokgyermekes szegény zsidó családból jövő író és költő valódi botrányhős volt erotikus művei miatt, melyeket később ő is megtagadott. Álnevei Réz Bálint, Myriam, René duBois voltak. Színésznőnek tanult. Kétszer volt férjnél, munkásságából ő is meg tudott élni. Emlékiratait élete utolsó évében írta Ifjúságunk címmel.


 

Megjegyzések