Simone de Beauvoir


Még főiskolán kellett olvasnom tőle, és az tetszett. Aztán annak hatására még több kötetet vettem a kezembe. Nem feltétlenül a filozófiai jellegű írásait, hanem az életrajzi ihletésűeket is. Már, amit elértem. Ha nézed a korát, egy igazi lázadó volt, merev gondolkodású, ami azért tartalmazott némi hibát.
Akkori és mai fejjel is sok helyen egyet tudtam vele érteni.


1.) 1908. január 9-én született Párizsban, Simone Lucie-Ernestine-Marie-Bertrand de Beauvoir néven.

2.) Húga, Héléne de Beauvoir (Poupette) festőnő volt.

3.) Anyja egy módos bankár lánya, míg apja jogtanácsos volt, aki inkább lett volna színész. A pár egyik fele vallásos volt, a másik nem. Ezekből két lépés született meg később.
·         Simone hiába kapott katolikus nevelést, egynémely általa felfedezett ellentmondás miatt letért az útról, ateista lett.
·         a család idővel tönkrement, viszont ez nem volt hatással az életére, nem hatotta meg (később úgy nyilatkozott, azért nem ment hozzá Sartre-hoz, mert nem volt hozománya)

4.) A család a pénzét Simone taníttatásába ölte, így kezdhette meg tanulmányait 1926-ban a Sorbonne-on. Filozófiát tanult.

5.) Az egyetemen ismerkedett meg Jean-Paul Sartre-ral, mellette az évfolyam második legjobbja lett – valószínű, azért nem az első, mert nő volt. Kapcsolatuk élethosszig tartott.


6.) Sartre és Beauvoire kapcsolata túlélte, hogy a nő egy vidéki iskolában tanított, míg a férfi filozófiai munkásságával kezdett kitűnni a tömegből. Túlélte, hogy Simone visszautasította a házassági ajánlatot, és nyitott kapcsolatban éltek végig.

7.) A kapcsolati státuszuk miatt, Simone több emberrel is folytatott viszonyt. Biszexuális volt, és ephebofil hajlamú. Fiatal lányokat csábított el. Szeretőit Sartre-nak is bemutatta, amiből kisebb-nagyobb veszekedések születtek. 1943-ban azonban felfüggesztették tanári állásából, mert diákjait csábította el. Beadott kérvényt is, hogy engedélyezzék a 15-19 éves korú fiatalokkal folytatott viszonyt, viszont szavai nem találtak hallgató fülekre.

8.) Szerkesztője lesz a Les temps modernes című lapnak.

9.) A II. VH után kiadtak egy közös tanulmány Sartre-ral, ami után Simone megírta a saját művét A második nem címmel. Ez azóta is a feministák bibliája. 900 oldalban kampányolt az ellen, hogy a nők csak gyerekszülésre jók és háztartásbelinek.

10) A 60-as évekre a feministák idolja lett, és lelkes pacifista. Tanait híresztelte, miközben gyakorlatilag az egész világot bejárta. Találkozott Che Guevarával és Fidel Castróval.


11.) Járt a Távol- és Közel-Keleten. A mandarinok című művéért 1954-ben Goncourt-díjat kapott.

12.) Mindvégig kitartottak Sartre-ral egymás mellett, mígnem Ámor nyila eltalálta a nőt. Nelson Algren amerikai író mellett kötött ki. Így született meg az Amerikai szerelem című kötete. A távolság és a pénz ellenére öt évig voltak együtt.

13.) Ez sem tántorította el a párt, ugyanis a nyitott kapcsolat ezt megengedte. Így Simone végül ismét Sartre-ral volt együtt. Később örökbe fogadtak egy kislányt, akit nagyon imádott. Saját gyereke nem született.

14.) 1980-ban Sartre meghalt, addig Simone ápolta végig. Ezután depressziós lett, és alkoholba fojtotta bánatát. A búcsúzás ceremóniája című művében ír Sartre utolsó éveiről.

15.) Végül 1986. április 14-én követte élete párját, Párizsban hunyt el.

Főbb művei:
Egy jó házból való úrilány emlékei
A kor hatalma
Mandarinok
A második nem
A kétértelműség erkölcse
Amerikai szerelem
A búcsúzás ceremóniája

(a lista a teljesség igénye nélkül készült)

Megjegyzések