Nick Hornby: Pop, csajok, satöbbi


Valamikor még decemberben jött velem haza ez a könyv, mert zsákbamacskáztam, és ez volt a nyeremény benne. El is olvastam, a filmet is megnéztem, amiben jó sok változtatás van a könyvhöz képest, viszont a stílusát sikerült megtartani. Mind a két formában az egyik kedvencem lett.


Fülszöveg
Te tudod, melyek voltak életed legfájdalmasabb szakításai?
Rob tudja. De Laura, akivel éppen most szakított, nincsen köztük.
Éppenséggel örül is (egy kicsit), hogy végre szabad: bármikor nyugodtan hallgathatja a kedvenc zenéit, átrendezheti a lemezgyűjteményét… és elmerenghet azon, vajon miért végződik minden kapcsolata szakítással.
Sőt, meg is keresheti azokat a nőket, akik a legfájdalmasabb szakítások ötös listáján szerepelnek De kiderül, hogy mégsem tud továbblépni. Mert a lemez elakadt Lauránál.

A Pop, csajok, satöbbi sok millió példányban eladott bestseller, egy káprázatos film ihletője (John Cusack felejthetetlen alakításával), és ma már nyugodtan nevezhető a populáris irodalom klasszikusának.
Több, mint húsz évvel a megjelenése után kellemesen nosztalgiázhatunk is a regény el- vagy újraolvasásával: a nagy része egy olyan lemezboltban játszódik, ahol bakelitlemezek sorakoznak a polcokon, és egy igazi rajongó számára a „zene” – a jó zene! – a legfontosabb dolog az életben, mondjuk, a szerelem mellett.


Eredetileg: Nick Hornby – High Fidelity (1995)
Szerző: Nick Hornby
Kiadó: Helikon (2018)
Fordította: M. Nagy Miklós
Oldalszám: 348
Műfaj: humor

Kedvenc idézeteim
1)
Néha azt gondolom, egy férfiról csak az alapján lehet megítélni, mennyire rendes, azaz, hogy van-e benne tisztesség, hogy milyen a kapcsolata a nőkkel, vagy pontosabban a lehetséges vagy jelenlegi szexuális partnereivel.

2)
(…) nagy elhatározásra jutok: hazamegyek – haza, az otthonomba, a szülői hátba, apu és anyu házába, a dermedt szaft és a hálaadó énekek házába. El tudjátok képzelni, a kétségbeesésnek milyen szakadéka kellett ehhez? (…) nem tartozom a szüleimhez, és nem is akarok hozzájuk tartozni, de a szülői ház legalább olyan hely, amit ismerek.

3)
Szeretnék végre kiegyensúlyozott ember lenni a düh, a bűntudat és az önutálat görcsös öklendezései nélkül.

4)
Talán mi túl magas lángon éljük az életünket, mi, akik egész nap érzelmes dolgokat szívunk magukba, és amiatt aztán soha nem tudjuk egyszerűen csak elégedettnek érezni magunkat: az kell, hogy vagy boldogtalanok legyünk, vagy eksztatikusan, észveszejtően boldogok (…)


Gondolatok
Sokan azt mondják rá, hogy humoros, következésképpen a humor kategóriába sorolják. Nos, szerintem nem egy Rejtő vagy Vonnegut, akik számomra a humor nagymesterei. Inkább egy könnyed szatírának írnám le, ahol néha elmosolyodsz a helyzetkomikumok fanyarságán.

Ha megkérdezik, miért vagyunk olyanok, amilyenek, tuti elkezdünk rajta gondolkodni. A könyv is ezt teszi. Robot lepattintja a barátnője, s elgondolkodik, miért lett felnőttkorára egy párkapcsolati zsákutca? Sorra veszi a meghatározó szerelmeit, majd a legutolsó barátnőjét, Laurát – akit én utáltam. Átevezik a jelenbe, ahol két munkatársa és az aktuális hódítás is tükröt tart neki. S mikor már úgy érezné, nyeregben lehet újra, a sors az arcába vigyorog. Sajátos vezeklésbe kezd mind a múltjával, mind a jelenével kapcsolatban.
Hogy kifizetődő lesz-e? Szerintem nem, de döntse el mindenki maga.

A maga módján rengeteg dologra reflektál Rob szemén keresztül. Egy zenebolond ironikus gondolatait írja le. Rob végig hozzánk beszél, tőlünk vár megértést és talán önigazolást is.
Másrészt, én ennyi férfi hisztit még nem láttam egy csokorban. Rob is érzékeny, emberből van, és néhanapján felböfög belőle a dacos gyerek.


Ez az a könyv, aminél az első oldaltól az utolsóig jól érzi magát az ember. Ha másért nem, hát örülünk, hogy mi nem vagyunk Robok.
Nagy zseni, ahogy szórakoztat. Hamar elrepül a sok-sok oldal.


Az azért eszembe jutott, hogy minden író beletesz valamennyit a könyvébe önmagából. Még, ha ez egy fikció is, azért biztos kijutott a szerzőnek (vagy az ismerőseinek) a balszerencséből, és terápiás jelleggel megírta nekünk. Rob nagyon elnéző magával szemben, még mindig a kis kamaszfantáziája rabja, ezért az élet lesz vele kemény.
Visszaidézte az olyan emlékeket, ahol az egyik ismerősömnek minden baj volt, mert elképzelte, milyen egy tökéletes kapcsolat. Tökéletes testű, mindig nett pár lennének, de nem voltak azok, s a srác mindig mindent rosszul csinált. De vajon, miért? Nem tette egyből a gyógyszert a fiókba, néha a szennyes kosár mellé ejtette a gatyáit. Bum neki. Én azt mondom, ez legyen a legnagyobb baj.
A dolgok másik oldalán ott van, hogy éltem a 90-es években, nagyon szerettem, habár bőven gyerek voltam még akkor. S a történet visszarepített oda, illetve, elém tárta az én személyes ballépéseimet is.
S ahogy az életben, úgy itt is néha fogtam a fejem, mert tisztelt Rob Felming egy komplett érzelmi hullámvasútra ültetett a gondolatoktól, az elemi dühig.
 S pont ez az életszagúsága teszi szerethetővé, viszont ez okozza azt is, hogy humornak nem nagyon bélyegezném.

Érdekes ötös listákban gondolkodni, próbáljátok ki. S megkívántam az itthon fellelhető bakelit lemezeket.

Megjegyzések